cartoon network porn
porn cartoons
adult cartoons

No: 102,  Septembre - Eylül - September 2018

Aşut, Özen

Rate this item
(3 votes)

ozen-asut---biyografik-not

İzmir'de doğdu. İzmir Amerikan Kız Koleji ve İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu; iç hastalıkları uzmanı, halk sağlığı doçentidir.
AFS bursu ile ABD'de eğitim gördü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, Sağlık Bakanlığı’nda, Dünya Sağlık Örgütü’nde ve başka uluslararası kurumlarda eğitimci ve araştırmacı olarak çalıştı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinde yer aldı. 1995 - 1996 yıllarında TTB Başkanı olarak görev yaptı.1983’ten sonra iç hastalıkları uzmanı olarak Ankara’da çeşitli tıp merkezlerinde ve hastanelerde çalıştı.


1981'de TKP Davası’ndan tutuklandı, 18 ay Mamak Cezaevi'nde kaldı. 1402 Sayılı Yasa ile  kamudaki işine son verildi. Görevine ancak 1991'de dönebildi.
Halen Türk Tabipleri Birliği’nde, pratisyen hekimlik ve sigara bırakma tedavisi eğitim etkinliklerinde yer almaktadır. Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı ve Nükleer Tehlikeye Karşı Barış ve Çevre İçin Sağlıkçılar Derneği (NÜSED) Başkanı'dır. TTB Sürekli   Tıp Eğitimi Dergisi editörüdür.                        
Yayımlanmış çok sayıda tıbbi  makalesinin yanı sıra “Hekim ve  Sigara”, “Sağlıkta 30 Yıl” adlı iki de kitabı vardır.
Tıp doktoru olduğu 1970 yılından bu yana Ankara'da yaşıyor. 1979'dan beri gazeteci- yazar  Attila Aşut ile evli. Ozan adında bir oğulları var.
“Boyun Eğmeyenler” romanı Eylül 2013'te yayımlanmış, Eylül 2015'te 2. baskısı yapılmıştır.

Balıkesir'de doğdu (1949) ve aynı yerde liseyi bitirdi. Bütün dünyada büyük altüst oluşların yaşandığı 60'lı yılların ikinci yarısında ODTÜ'nde inşaat mühendisliği okudu; öğrencilik yıllarında özel ders verdi; yazları Almanya'da işçilik yaptı; politik nedenlerle okulu üçüncü sınıfta bıraktı. Cezaevine düştü. Öğrencilik yılları ve daha sonraki yıllar çoğu zaman otostopla bütün Anadolu'yu, Avrupa'yı dolaştı.

Bugünkü birikimi, o yıllar yüz yüze gelme imkanı bulduğu değişik kültürlerden beslenerek oluştu. Basın sekreterliği, sendikacılık, motel, restoran işletmeciliği, mesleki yayın ithalatı, kitapçılık, profesyonel yöneticilik vb. değişik işler yaptı. İflah olmaz bir iyimserdir; düşüncelerini açıkça ifade eder, Kişisel problemleri kolaylıkla anlar. Dinlemekten çok konuşmaktan hoşlanır, kelimelere hakimdir

İnsana ait her şeyi sevdi, hep tutkulu aşklar yaşadı , şiir tutkusu da bu kaynaktan beslenerek hayat buldu. Şiiri, yaşamın özü olarak anlıyor. Beyin araştırmalarına ilgi duyuyor, Dil, düşünce ve yaratma süreci ve aralarındaki ilişki üzerine kafa yormayı seviyor. Politika ve bitkiler dünyasında pek adı anılmasa da iyi yemek pişirir. Hiç değilse karnınızı doyurur. Dünyada kıskandığı tek şey güzel bir ses ya da müzik ve dans yeteneği.