porn cartoons
3d cartoon porn
adult cartoons

No: 102,  Septembre - Eylül - September 2018

Aşut, Attila

Rate this item
(3 votes)
attila-asut---biyografik-not

1939 yılında Trabzon'da doğdu. İlk ve ortaokulu doğduğu kentte, liseyi yıllar sonra Ankara'da bitirdi. İlk yazı ve şiir denemeleri, “Ceylan”, “Arkadaş”, “Küçük Afacan” gibi çocuk dergileriyle,  günlük  "Tan” gazetesinin “Çocuk Sayfası”nda yayımlandı. 1957 yılında, Trabzon Lisesi'nde öğrenciyken, “Hâkimiyet” gazetesinde profesyonel olarak çalışmaya başladı. O günden sonra bir daha basın yaşamından kopamadı. 1957-1969 yılları arasında Trabzon'da yayımlanan birçok gazetede muhabir, yazar, teknik sekreter ve yayın yönetmeni olarak çalıştı. “Hâkimiyet”in sahibi Ömer Turan Eyuboğlu 1960 yılında ölünce, gazetenin yayın sorumluluğunu ve haftalık “Sanat Sayfası”nın yönetmenliğini üstlendi.

Trabzon’da Gazeteciler Sendikası, Devrimciler Derneği ve Türkiye İşçi Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. Siyasal nedenlerle 1972-1977 yılları arasında yurtdışında kaldı. 12 Eylül darbesinden sonra TKP Davası’ndan yargılandı, Mamak Askeri Cezaevi’nde 37 ay tutuklu kaldı.

1960’ların başında “Kıyı” dergisinin kuruluş çalışmalarına katıldı. Bu arada, İstanbul'da çıkan “Dünya”, “Akşam”,  “Milliyet” ve “Cumhuriyet” gazetelerinin Trabzon muhabirliğini yaptı. 1965-1968 yılları arasında Trabzon’da kendi olanaklarıyla “Sömürücülüğe Karşı SAVAŞ” adlı haftalık sosyalist gazeteyi çıkardı. Sonraki yıllarda  “Siyah Beyaz” gazetesinde editör ve köşe yazarı olarak çalıştı.

Şiirleri, "Hâkimiyet Sanat Sayfası”nın yanı sıra, “Damla”, “Otağ”,“Dönemeç”,“Yeni Türkü”, "Çağdaş Türk Dili”, "Anadolu Ekini”, "Öykü-Şiir”, "Karşı”, "Kıyı”, "Trabzon”, "Mavi Nota”“Gerçek Sanat”, "Promete”, “Yeni Biçem”, "Damar”,  “İnsan”, "Edebiyat ve Eleştiri”, “Papirüs”,“Ürün”, “Güzel Yazılar”, “Ağır Ol Bay Düzyazı”,“Pencere”, “Mor Taka” dergileri ile "İlhan İlhan” (1983),“Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Yıllığı” (1993), “Geçmişten Günümüze Trabzon Şairleri” (1993),  “Hece Taşları” (1997) ve “1 Mayıs” (2005) adlı seçkilerde yayımlandı.

Sıvas kıyımının birinci yıldönümünde, Edebiyatçılar Derneği’nce basılan “SIVAS KİTABI / Bir Topluöldürümün Öyküsü” adlı belgesel yapıtı yayına hazırladı. Ayrıca, pek çok yapıtın yanı sıra, “Trabzon’u Anlamak” (İletişim Yayınları, 2009) adlı kitabın da yazarları arasında yer aldı.

“Acının Külrengi” adlı şiir kitabı, 2001 yılında Serander Yayınları arasında çıktı. Dil Derneği, BESAM (Türkiye Bilim ve Edebi Eser Sahipleri Meslek Birliği) ve Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi, “Sürekli Basın Kartı” sahibi. Cumhuriyet ve BirGün gazetelerinde zaman zaman siyasal konularda yazıları çıkıyor. Sürekli yazdığı dil ve yazın dergileri ise Ada, Kıyı ve Çağdaş Türk Dili.

Türk Dil Kurumu “Basın Dil Ödülü” (1963) / Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı’nın 1993 Şiir Yarışması'nda “ilgiye değer” üç ozandan biri. / Milliyet Sanat Dergisi’nin 1995 Abdi İpekçi Mektup Yarışması'nda “mansiyon”. / Çağdaş Gazeteciler Derneği “Yılın Gazetecisi Ödülü” (1995). / Behzat Ay Yazın Emek Ödülü (2003) sahibi.