cartoon xxx
3d cartoon porn
cartoon network porn

No: 102,  Septembre - Eylül - September 2018

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı Featured

Rate this item
(2 votes)

 

 

097-BVBY-islimyeliulutinoya-istanbul-001

Yıl 1978 ve iki gün önceki (07.04.2018) talihsiz kazadan sonra bugün "Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı"...

Yalı, 1697 yılında Amcazade Hüseyin Paşa tarafından yaptırılan İstanbul tarihinin en eski yalılarından biridir.
Mimari özellikleri ve kırmızı rengiyle hemen dikkati çeken yalı 18. yüzyıl başında iki oda bir sofradan oluşan küçük bir yapı olarak Hekimbaşı Salih Efendi tarafından satın alınmış, daha sonra ek inşaatlarla büyütülmüştür. Kuzey kısmı selamlık, güney kısmı ise harem olarak inşa edilmiştir.
Selamlık da güney bölümü gibi kazıklar üzerinde bulunmakta olup kuzey tarafı büyük çiçek bahçesine, batısı denize, doğusu da yalının arkasındaki ormana bakan etrafı çepeçevre şark sedirleri ile döşenmiş olan yalıda büyük salonun ortasına kadar deniz süzülerek girer, ortadaki kapaklar kaldırılarak etrafına limon saksıları dizilip denizin sesi dinlenirken daha sonraları bu masalsı bölüm Hekimbaşı’nın ortanca kızı Meliha hanım tarafından 1947 yılında yıkılarak satılmıştır.
Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran harem kısmı ise Hekimbaşı Salih Efendi’nin eşi Payidar Hanıma kalan kısımdır. Payidar hanımın ölümünden sonra bu bölüm en küçük kızı Sakibe’ye geçmiş ve onun varisleri tarafından günümüze kadar korunmuştur.
Büyük botanik bahçesi Hekimbaşının büyük kızı Übeyde’ye kalmış, varisleri bahçeyi 1966 yılında satmışlardır.
Hekimbaşı Salih Efendi 1866 yılında Galatasaray'da gerçekleştirilen uluslararası karantina toplantısına başkanlık yapmıştır. Bu dönemde İstanbul'da bulunan Avrupalı tıp bilginlerini Hekimbaşı Salih Efendi bu yalıda ağırlamış, davetler vermiştir. Orta katta ön misafir odasında, bu kongrenin otuz üç kişilik üyelerinin birlikte çekilmiş fotoğrafı yer almaktadır. Bu odadaki ve evin diğer bölümündeki eşyaların tümü Salih Efendi zamanından kalmadır.
Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, "İstanbul Kırmızısı" filmine ve "Binbir Gece" gibi popüler dizilere de ev sahipliği yapmış olup geçtiğimiz günlere kadar düğün, konser ve benzeri etkinliklere ev sahipliği yapıyor iken Boğazda Karadeniz - Marmara istikametinde ilerleyen Malta bayraklı 225 metre uzunluğundaki "Vitaspirit" adlı gemi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü altında bulunan işte bu tarihi yalıyı ne yazık ki bu hale getirmiştir.
Tarifsiz üzgünüz...


 

31 Temmuz 1871...Tophane.
İlk Atlı Tramvay Azapkapı-Beşiktaş hattında, Tophane’de düzenlenen törenle hizmete alındı.
Hizmet, daha sonra Azapkapı-Aksaray, Aksaray-Yedikule, Aksaray-Topkapı hatlarıyla genişletildi.069-BVBY-attila_bulut-istanbul-001-nimet_vapuru069-BVBY-attila_bulut-istanbul-001-nimet_vapuru
Last modified on Lundi, 09 Avril 2018 19:35
Login to post comments