adult cartoons
3d cartoon porn
cartoon porn games

No: 102,  Septembre - Eylül - September 2018

les actuels || günceller || actuals
topraktepe, tayfun

topraktepe, tayfun

çevengur

Dimanche, 01 Octobre 2017 18:38 Published in presentation || tanıtım

091-1y-topraktepetayfun-cevengur

 

Balık yaşamla ölüm arasında durur, o yüzden hem dilsizdir, hem de bakışı ifadesiz; bir danayı al misal, o bile düşünür, ama balık düşünmez –o her şeyi zaten bilir.

Andrey Platonov’un 1926 ile 1929 yılları arasında kaleme aldığı “sakıncalı” romanı Çevengur, okuru ilk sayfalarında yukarıdaki ifade ile karşılıyor. Ben yıllardır bunu sadece Arizona Dreams filminin Goran Bregoviç imzalı müziklerinden biri diye bilirdim. Meğerse orijinal sözün çıkış kaynağı Platonov imiş. 20 yıl sonra bu gerçeğe ulaşmak, ziyadesiyle sevindirdi beni.

FRANZ + POLİNA

Lundi, 06 Février 2017 20:14 Published in note || not
083-topraktepetayfun-franzpolina
“(...) İyi bir insan kötü olamaz, kötü de iyi olamaz. Güç sahibi olmak insanın karakterini değiştirmez, sadece ortaya çıkartır. Eğer bunu anlayabilirsek, daima anlayabiliriz, güçlülerin karakterlerini. En azından böyle bir erdemi vardır gücün; ona sahip olan asla yalan söyleyemez; tarihin ışığı çok parlaktır; güçlü olanın ikiyüzlü davranmasını engeller çünkü gücü nasıl kullandığı gösterecektir ikiyüzlülüğünün derecesini. İşte Doğa Ana böyle dengeye koyar az sayıda insana çok vermesini ve çok sayıda insana az vermesini; az olanlar gerçeği gizleyemezler, budur onların kuvvetli olmalarının kefareti; çok olanlarsa gerçeği görmeden yapamazlar, onların zayıf olmalarının ödülü de budur." (Terra Nostra - Carlos Fuentes)

Topraktepe, Tayfun

Mercredi, 05 Juillet 2006 19:00 Published in Auteurs

tayfun-topraktepe---biyografik-not-

1973-Nevşehir.

Haydarpaşa Teknik Lisesi Elektronik ve Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektronik-Bilgisayar Bölümünü mezunu. İstanbul’da bir bilişim firmasında Satış Yöneticisi olarak görev yapıyor. Kitap inceleme yazıları BirGün gazetesinde, birkaç öyküsü de dergi ve fanzinlerde yayımlandı. Okur-Siler.

Balıkesir'de doğdu (1949) ve aynı yerde liseyi bitirdi. Bütün dünyada büyük altüst oluşların yaşandığı 60'lı yılların ikinci yarısında ODTÜ'nde inşaat mühendisliği okudu; öğrencilik yıllarında özel ders verdi; yazları Almanya'da işçilik yaptı; politik nedenlerle okulu üçüncü sınıfta bıraktı. Cezaevine düştü. Öğrencilik yılları ve daha sonraki yıllar çoğu zaman otostopla bütün Anadolu'yu, Avrupa'yı dolaştı.

Bugünkü birikimi, o yıllar yüz yüze gelme imkanı bulduğu değişik kültürlerden beslenerek oluştu. Basın sekreterliği, sendikacılık, motel, restoran işletmeciliği, mesleki yayın ithalatı, kitapçılık, profesyonel yöneticilik vb. değişik işler yaptı. İflah olmaz bir iyimserdir; düşüncelerini açıkça ifade eder, Kişisel problemleri kolaylıkla anlar. Dinlemekten çok konuşmaktan hoşlanır, kelimelere hakimdir

İnsana ait her şeyi sevdi, hep tutkulu aşklar yaşadı , şiir tutkusu da bu kaynaktan beslenerek hayat buldu. Şiiri, yaşamın özü olarak anlıyor. Beyin araştırmalarına ilgi duyuyor, Dil, düşünce ve yaratma süreci ve aralarındaki ilişki üzerine kafa yormayı seviyor. Politika ve bitkiler dünyasında pek adı anılmasa da iyi yemek pişirir. Hiç değilse karnınızı doyurur. Dünyada kıskandığı tek şey güzel bir ses ya da müzik ve dans yeteneği.